Almanlar güneş üretiyor

Almanya üzerinde çalıştığı nükleer füzyon araştırmalarında önemli bir aşamayı geçti. Alman bilim insanları güneştekine benzer bir helyum plazması üretmeyi başardılar.

Hürriyet’te yeralan habere göre, Almanya’da bilim insanları potansiyel olarak sınırsız enerji kaynağı olarak görülen ve güneşteki sürecin bir benzerini yaratmak için atomları kaynaştırmayı öngören nükleer füzyon konusunda önemli bir aşamayı geride bıraktıklarını açıkladı.

Alman araştırmacılar 9 yıl süren ve 1 milyar Euro tutan ‘Stellarator’ adını verdikleri proje ile deneysel bir muhafazanın içinde kısa süreyle süper ısıtılmış helyum plazması ürettiler. Helyum atomlarının mikrodalga lazeri kullanarak ısıtıldığı 16 metre genişliğindeki muhafaza içinde yer alan ilk plazma 1.8 megavatlık lazer ışını ile 1 miligramlık helyum gazından üretildi. Plazmanın varlığı saniyenin onda biri süre boyunca sürdü ve sıcaklığı 1 milyar santigrat dereceye ulaştı.

Enstitü, gelecek yıl plazmanın süresini uzatıp, bunu en iyi şekilde üretmenin yolunu arayacak. Helyum yerine esas amaç olan hidrojen gazının kullanılması da hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.