Bilgisayarla çalışanlar tehdit altında (karpal tünel sendromu nedir?)

El bileğinde uyuşma ve sızlama ile kedini gösteren karpal tünel sendromu, tedavi edilmediğinde felce kadar gidebiliyor. Sorun, uzun süre bilgisayar kullananlarda daha fazla görülüyor.

Karpal tünel sendromu erken dönemde fark edilirse hasar gören dokular manuel terapi ile cerrahi yönteme gerek duyulacak boyutlara varmadan tedavi edilebiliyor. Dr. Metin Mutlu, el bileği sinir sıkışmalarında manuel terapinin olumlu sonuç verdiğini söyledi.

ÖNCE PARMAKLAR UYUŞABİLİR

El bileğinin ön yüzünde, karpal tünel denilen yapının içinde bulunan median ve ulnar sinirlerin parmakların kavrama, tutma, sıkma, yazı yazma gibi fonksiyonları sağladığını belirten Dr. Mutlu, “Karpal tünel sendromu; yani el bileği sinir sıkışmasında en önemli belirti, parmaklarda uyuşma ve eskiye göre daha çabuk yorulma hissidir. Sinir sıkışması ile önce baş, işaret ve orta parmaklarda kendini uyuşma, karıncalanma, keçeleşme ve ağrı hissi ile gösterir. Zamanla tünel daha da daralma göstermişse bu kez yüzük ve serçe parmaklar da aynı belirtiler başlar” dedi.

TEDAVİ EDİLMEZSE FELCE NEDEN OLUYOR

Belirtiler dikkate alınmaz ve aynı hareket yoğunluğuna devam edilirse hastalığın ilerlemesinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Mutlu, erken müdahalenin önemini şöyle anlattı:

“Bu da ödem-nebde dokusuna dönüşerek kalıcı darlıklara ve zorunlu cerrahi girişime neden olabilir. Erken dönemde teşhis edilmesi halinde manuel tedavi ile cerrahiye gerek duyulmadan tedavi sağlanabilir. El bileğindeki bu sinir sıkışması tedavi edilmezse zamanla elde kuvvet kaybı görülebilir hatta ilerleyen dönemlerde felce kadar gidebilir.”

EN ÖNEMLİ NEDEN BİLGİSAYAR KULLANIMI

El bileğindeki sinir sıkışması; yani karpal tünel sendromu günümüzde oldukça sık görülen bir sağlık sorunu. İlk zamanlarda romatoid artrit gibi bazı iltihaplı romatizmal hastalıklar sonrasında ya da uzun süre mesleki el işi yapan kişilerde görülürken son yıllarda bilgisayar kullanımının artması ile yaygınlaştı. Uzun süreli bilgisayar kullanımı, parmakların yoğun çalışması nedeni ile tünel içinde ödeme sebep oluyor, bu da sinirin sıkışmasına yol açıyor.

MANUEL TERAPİ ETKİN BİR TEDAVİ YÖNTEMİ

Muayene ve EMG sonrasında teşhisin konulduğunu aktaran Dr. Mutlu, tedavide, ilaçların yanı sıra el bileğinin bir süre istirahatini sağlayacak splint takılması, gerekirse steroid enjeksiyonu ve lokal olarak fizik tedavi uygulandığını belirtti.

Sorunun manuel terapi ile tedavisine değinen Mutlu, “Sinir ve dalları boyunca ellerle birtakım bastırma, germe gibi manevralar uygulanmaktadır. Manuel terapi hafif vakalarda 3-5, orta şiddetteki vakalarda 6-8, ileri derece vakalarda ise 8-10 seans kadar sürebilir. Manuel tedavi teknikleri ile birlikte aletli fizik tedavinin de uygulanması tedavide başarı şansını yüzde 90’ın üzerine taşımaktadır” diye konuştu.

EL BİLEK SAĞLIĞINI İÇİN BUNLARA DİKKAT

• El ve el bileklerini zorlayan ağır işlerden kaçının.
• Ağır yük taşımayın. Eğer taşımak zorundaysanız belirli aralıklarla elleri ve kolları dinlendirin.
• Bilgisayar başında her 20-30 dakikada bir 5 dakika ara verin.
• Bileğe yük bindirmeyen mouse pedler kullanın.
• El bileğini uzun süre bükülü şekilde tutmayın.
• El, el bileği ve parmaklar güçlendirici egzersizler kuvvetlendirin.
• Uzun süre hareketsiz kalmak sinirlerin sıkışmasına neden olabilir bunun için hareketli bir yaşam benimseyin.
• Mouse kullanırken bileğinizi zorlamaya neden olacak şekilde masanın kenarına yaklaştırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.