Kutlu Olsun! 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Şanlı Tarihini Gururla Anıyoruz!

Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı tarihinde birçok önemli gün ve bayram var. Bunlardan bir tanesi de belki anlamını çok iyi bilmediğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı. Büyük bir mücadelenin kutlama nişanesi olan bu bayramı hem anıyor, hem de bir kez daha böylesine büyük bir zaferi neden kutladığımızı hatırlıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı nedir ve ne için kutlanır?

30 Ağustos Zafer Bayramı nedir ve ne için kutlanır?

Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında, zaferle gerçekleşen Büyük Taarruz’u anmak için 30 Ağustos 1922’den beri kutladığımız bayramdır.

Büyük Taarruz ya da Başkumandanlık Meydan Muhaberesi ise Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusu’nun Yunan Kuvvetleri’ne karşı başlattığı harekatın ismidir.

Büyük Taarruz ya da Başkumandanlık Meydan Muhaberesi ise Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusu'nun Yunan Kuvvetleri'ne karşı başlattığı harekatın ismidir.

14 Ağustos 1922 tarihinde kolordular taarruz için harekete geçtikten sonra, 26 Ağustos’ta saldırı başlamıştır. 9 Eylül’de Türk Ordusu İzmir’e girmiş, 18 Eylül’de de Yunan Ordusu’nun Anadolu’yu tamamen terk etmesiyle savaş başarıyla kazanılmıştır.

9 Eylül 1922’de İzmir, Yunan işgalinden tamamen kurtuldu. Ancak 30 Ağustos, işgalcilerin topraklarımızı tamamen terk ettiği sembolik bir tarih olarak belirlendi.

9 Eylül 1922'de İzmir, Yunan işgalinden tamamen kurtuldu. Ancak 30 Ağustos, işgalcilerin topraklarımızı tamamen terk ettiği sembolik bir tarih olarak belirlendi.

İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla törenlerle kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

Zaferi kutlamak için 1922’den 1924’e kadar 2 yıl beklendi…

Zaferi kutlamak için 1922'den 1924'e kadar 2 yıl beklendi...

Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin en önemli nedeni, 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada olmasıydı.

1924’den beri kutladığımız bu bayram, Şanlı Türk Ordusu’nun ve halkın yazdığı bir destanın hatırasıdır.

1924'den beri kutladığımız bu bayram, Şanlı Türk Ordusu'nun ve halkın yazdığı bir destanın hatırasıdır.

Donanmasıyla, hava kuvvetleriyle tek bir amaç için vatanlarını koruyan insanlardı onlar…

Mustafa Kemal Atatürk’ün, silah arkadaşlarının ve şehitlerimizin bu vatan uğruna yaptıklarını sadece biz değil, bizden sonra gelen nesiller de unutmayacak!

Onun ilkelerinde yürüyen gençler olarak her adımda biraz daha gururlu, biraz daha mağrur olmanın şansını yaşıyoruz.

Onun ilkelerinde yürüyen gençler olarak her adımda biraz daha gururlu, biraz daha mağrur olmanın şansını yaşıyoruz.

Vatan sana minnettardır Atam! Yolundan ayrılmayacağız…

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.