OHAL karası sonrası yurtdışına çıkmak için istenen belgeler neler?

15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası bu sabah itibari ile 3 aylık süre ile OHAL ilan edildi. OHAL ilanının, normal yaşama olası etkileri tartışılırken, yurtdışına çıkışlar için de önemli bir takım tedbirler var. İşte yurtdışına çıkışta uygulanan kurallar ve yapılması gerekenler…

Normal pasaport ile yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş soruluyor ve bunu kanıtlayacak nitelikte evraklar ve belgeler isteniyor. Normal pasaporta sahip vatandaşların yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekiyor.

İşverenlerin ise, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgesi talep edilebilmekte.

Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın (anne baba veya diğer) sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.

Emekli ya da BAĞKUR’a bağlı vatandaşların yanlarında SGK dökümleri olması gerekiyor.

Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin yer alması gerekiyor.

Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (Atatürk Havalimanı için G kontuarının arkasında bulunuyor) gitmeleri gerekiyor.

Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzalı hali isteniyor. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor.

Yeşil pasaportlu emeklilerin ise vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekiyor. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin verilmiyor.

Asker emeklilerinin GBT’si için ayrı bir bölüm ile iletişime geçiliyor ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin veriliyor.

Nüfus cüzdanıyla girilebilen Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gidecek kişileri yukarıda bahsi geçen evrakları yanlarında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanlarıyla geçiş yapmalarına izin veriliyor.

Yetkililer ABD uçuşu olan yolculardan havalimanına en az 4 saat önce, diğer uçuşlar için ise en az 3 saat önce gelinmesini talep ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.