Şaka Değil Gerçek 500 yıllık külliye duvarını külliyen yıktılar!

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde Bursa’nın Topkapı’sı olarak da bilinen 5 asırlık Sinan Paşa Külliyesi’nin restorasyon çalışmasında malzeme girişi için Külliye’nin duvarı yıkıldı.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir İlçesinde, Osmanlı Sadrazamı Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan ve sadece camii, medrese birimleri, imaret, kuzeydoğuda külliyenin ana girişi ve batıda camiye girişi sağlayan kapının ayakta olduğu yaklaşık 5 asırlık külliyenin restorasyonuna karar verdi. Tarihi külliyenin geçtiğimiz günlerde dış duvarının yıkılarak, araç girişi ve malzeme taşınması için kapı açılması ilçede tepkilere neden oldu. Firma yetkilileri, yıkılarak kapı açılan duvarın 7-8 yıl önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildiğini ancak üzerinde yine de çatlaklar olduğunu söyledi. Yetkililer, “Çalışmalar Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’nun onayladığı proje çerçevesinde yürütülüyor. Proje kapsamında üzerinde çatlaklar oluşan bu duvarlar da bölümler halinde elden geçirilecek. Çalışmalar tamamladıktan sonra duvar yıkılırken numaralandırılan taşlarla yeniden yapılacak” diye konuştu.
Tepkiler üzerine konuyu inceleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, bahçe duvarının harç özelliklerini yitirmesi ve çatlakların çok derin olmasından dolayı dökülmeler ve boşalmalar meydana geldiğini kaydederek açıklamada şunları söylediler,
‘Malzeme akışı sağladık’
“Külliyenin kazı alanı bulunduğundan malzeme akışını sağlayacak başka bir ulaşım yolu bulunmamaktadır. Bu nedenle zemin kotuna kadar açılan bahçe duvarının, imalatların tamamlanmasından müteakip uygun teknikler ile kapatılması düşünülmektedir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.