Tekila Kemiklere İyi Geliyor!

Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü Araştırma ve İleri Çalışmalar Merkezi’nin yürüttüğü araştırmanın neticesinde, tekilanın kemik erimesine iyi geldiği tespit edildi!

Bilim çevreleri, “alkol tüm kötülüklerin anası” kodlamasını bertaraf etmeye devam ediyor! Dr. Mercedes Lopez öncülüğünde çalışma yürüten Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü Araştırma ve İleri Çalışmalar Merkezi‘nin yaptığı bir araştırma ile tekilanın kemiklere iyi geldiği ispat edildi.

Science Daily isimli dergide yayınlanan makale ile duyurulan konuda; tekilanın ana maddesi olan agave tequilana (blue agave) bitkisinin, kemik erimesine engel olduğu tespiti yer aldı.

Yapılan deney ile farelerin yumurtalıkları alınarak kemik erimesine doğru hızla yol alınmasına sebebiyet veriliyor. Daha sonra farelere agave tequilana enjekte ediliyor. Sekiz hafta sonra, kemik yapısındaki protein değeri olan osteokalsin’in ölçülmesiyle sonuç ortaya çıkıyor! Agave tequilani’nin enjekte edildiği farelerde, diğer farelere göre %50 daha fazla osteokalsin sentezlendiği ve kemik çaplarında da büyüme olduğu tespit ediliyor.

Dünya üzerinde kemik erimesi rahatsızlığı yaşayan kayıtlı 200 milyon insan olduğu düşünüldüğünde, bu araştırmanın bu hastalığa ne gibi bir etkisi olacağını zaman içerisinde göreceğiz.

Sosyo Kültür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.