Viskinin Sağlığa yararlı 10 Özelliği

Viski‘yi içip içebileceğiniz en iyi alkolllü içeceklerden birisi yapan özelliklerden en önemlisi ertesi gün Hangover‘a sebebiyet vermemesi. Haftada bir kaç parmak viski içmeniz durumunda size sağlayacağı sayısız faydalara bir göz atalım…

1. Kilo aldırmaz

Kilo aldırmaz

Özellikle tekel bayilerde, marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz bira, şarap ve çeşitli kokteyl’lere nazaran viski, düşük kalorili bir içkidir. Düşük şeker oranı sayesinde bir şişe viskiyi kilo alma korkusu olmadan yada bira göbeği yapmadan rahatlıkla içebilirsiniz.

2. Kalp sağlığına çok faydalıdır

Kalp sağlığına çok faydalıdır

Viski içmenin direkt olarak kalp sağlığınız için faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Dark bira ve şarabın dışında bunu size sağlayacak başka bir içki yok. Viski damar tıkanıklığını ve pıhtı olasılığını önlemek ile kalmıyor, felç ve kalp krizi riskinide en aza indiriyor. İçerdiği antioksidanlar, kolesterolün damarlarınızı tıkamasını engelliyor, hatta iyi kolesterolünüze olumlu etkide bulunarak artmasını sağlıyor.

3. Kanser ile savaşır

Kanser ile savaşır

Viski yoğun oranda antioksidanlar içerir, özellikle anti-kanserojen ve anti-mutagenik bir fenolik asit olan “ellagic acid” yönünden müthiş zengindir. Bu antioksidanlar, vücudunuzdaki DNA ların kanserli hücreler ile etkileşmesini engelleyerek carsinojenlerin oluşmasınn önüne geçerler. Daha bitmedi, ayrıca bağışıklık sisteminizi kemoterapiye karşı korur ve vücudunuzdaki oksidasyonu da düşürür.

4. Beyin sağlığına faydalıdır

Beyin sağlığına faydalıdır

2003 yılında yapılan bir araştırma sonucunda viskinin Alzheimer ve bunama riskini azalttığı görülmüş. Eğer ileri yaşlarda beyninizin yavaşladığını ve eskisi gibi çalışmadığını fark ederseniz hemen viskiye başlamakta fayda var. Ayrıca yaşlanan organların daha iyi çalışmasını sağladığı da bilinen bir gerçek.

5. Felç riskini azaltır

Felç riskini azaltır

Viski sadece kolesterollerin damarlarınızda birikmesini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda kan damarlarınızı rahatlatıyor ve bu sayede kan, damarlarınızda daha pürüzsüz ve takılmadan akıyor. Viskinin en önemli özelliklerinden birisi bu olarak kabul ediliyor.

6. Stress ile savaşır

Stress ile savaşır

Stress insan vücuduna çok geniş ölçeklerde zararlar vermekte, neyse ki bununla baş edebileceğimiz bir kadeh viskimiz var. Viski endişe ve stresi azaltarak, sinirlerinizi rahatlatıyor. Vücudunuzda ki dolaşımı hızlandırır, tüm organlara taze ve oksijenle dolu kan hücreleri gönderir. Bir yada iki kadeh viski sizi anında rahatlatmaya ve sakinleşmeye yöneltir.

7. Hafızanızı güçlendirir

Hafızanızı güçlendirir

Viskideki anioksidanlar beyin sağlığınıza katkıda bulunur ve aynı zamanda dolaşımın düzenlenmesi sayesinde hafızanıza da olumlu katkılar sağlar. Bu sayede alzheimer ve bunamaya karşı da koruma sağlamış olur.

8. Sindirime yardımcı olur

Sindirime yardımcı olur

Viski’nin sindirime iyi gelecek bir ilaç gibi içildiğini biliyor muydunuz? Ağır yemekler yenildikten sonra bir kadeh viski içildiğinde sindirime yardımcı olur ve vücudu rahatlatır. Ayrıca iştahınızı keserek aşırı yeme isteğinizi de köreltir. En güzeli de midedeki sindirimi kolaylaştırıyor ve zor sindirilen besinlerin kolaylıkla sindirmesini sağlıyor.

9. Ömrü uzatır

Ömrü uzatır

Yine içerdiği birçok yararlı antioksidanlar sayesinde, hastalık riskini azaltarak ömrünüzü uzatıyor. Vücudunuzu hastalıklara karşı koruyarak hücrelerinizin gereksiz bölünmesini önlediği için uzun bir hayata da davetiye çıkartıyor.

10. Şeker hastalarına faydalı

Şeker hastalarına faydalı

Viski 0 karbonhidrat içeren bir içkidir, kan şekerinize herhangi bir etkisi olmadığı için istediğiniz kadar içebilirsiniz. Eğer şeker hastalığınız varsa birkaç parmak viski size iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.